MediaKit of ravitsl.blogspot.com

מעברים בחיים - הבלוג של רוית


ravitsl.blogspot.com

Offered products

Not yet available

G+J

G+J

Language

Other

התבוננות - קידוש

5 days ago

התבוננות. 
ערב שישי. אנחנו זולגים אט אט ׳למוד׳ של סופ״ש. מוזיקה מתנגנת לה ברקע ואי אפשר להתעלם מהשירים העצובים הבוקעים ומתחרים כל אחד בתורו על תשומת ליבי.  ריחות בישולים ממלאים את הבית.  הילדים כל אחד בענייניו. 


אתה לא כאן.  סממני הקידוש מפוזרים ברישול על השולחן.  נרות. ספר קידוש. יין. מלח. כיפות. חלה טרייה. אני מסדרת שולחן תמיד לארבעה אנשים.  ניתאי ויובל מציינים בכל הזדמנות: ׳אמא, אנחנו בעצם חמישה׳.
בשולחן אנחנו ארבעה. 

צביטה בלב.    אתה לא הספקת להכיר את מסורת הקידוש המשפחתית שלנו. 
ארוחת שישי שנרקמה לה עם השנים.  את הברכות. הדלקת נרות משותפת  (האחים שלך אוהבים לשחק באש). 

לפעמים מזדחלת מחשבה דוקרת   איך היתה הדינמיקה סביב השולחן  אם היית שם איתנו.  אני רק יכולה לדמיין ולהתגעגע יותר. אפילו הדימיון כאן אינו 
משתף איתי פעולה. 

צביטה בלב. 
הבנים מתחילים לריב והנה מתנפצת לי תמונת האידיליות  אשר נאחזתי בה לכמה רגעים בודדים  גם ככה אני ׳הורמונלית קלות׳ (לא בהריון! ההורמנים משתוללים מהחורף האמסטרדמי הבלתי נגמר... ) 
הקידוש מסתיים לו בויכוח ׳קליל, אך קולני׳ בין האחים שלך והכל בן רגע מתהפך.  אחד עולה למעלה השני רץ למטה מייבב. ׳נשימות׳ אני אומרת לעצמי בפעם המיליון. הכל טוב.  זה קורה במשפחות הכי טובות וגם בחו״ל. גיל ההתבגרות. חורף. עייפות ועוד כמה שעות אני בכלל לא כאן. (מתעופפת לסופ"ש עם חברה) 
ושוב מזדחלת לה מחשבה צובטת עם המילה ׳אם׳ 
דבוקה לה חזק חזק ולא מרפה.   ׳אם היית כאן׳ איפה היית מתיישב בשולחן.  ׳מקומות קבועים׳ לא זוכרת אפילו מי מהאחים הנחיל את המנהג שיושבים במקומות קבועים.

׳אם היית כאן׳ מה היה חלקך בקידוש שהיית הכי אוהב. ׳אם היית כאן׳ אילו מאכלים הייתי מכינה עבורך. ׳אם היית כאן׳ איך האחים היו מתנהלים סביבך. 
אם... אם... אם... מילה כה קצרה, אך אינסופית עם אינסוף ׳פרשנויות׳ מיותרות. אתה לא כאן. 

צביטה בלב. 
האח הבכור שנותר לעד בן שנתיים וקצת. גדל איתי בלב. גדל איתי בחלומות, אבל במציאות אחרת, מקבילה.  מציאות של חולמים ומאמינים שאתה אי שם ביקום מקביל של מלאכים ללא גיל.
צביטה בלב.ושוב אני.

2 weeks ago

    ושוב אני.    
    יושבת ובוהה בדף הלבן הריק.     לבן מעולם לא היה ברשימת הצבעים האהובים עלי ואם כבר לבן אז מעדיפה אותו ׳מקושקש׳ חזק. מגלגלת אינספור רעיונות לסיפור שיוליד פוסט חדש. אני אוגרת סיפורים ידועה. ׳נוברת בארכיון׳ הפנימי. הארכיון מלא במגירות עם סיפורים קצרים. אני אוהבת לאסוף אותם. סיפורים של החיים. רגעים של תשומת לב שהפכו לסיפור. החיים הם סיפור מופלא לא?

מחשבותיי אינן סדירות. מתרוצצות לכל עבר. חשה אותן מתנגשות אחת בשנייה ומתפוגגות. מתפרעות להן לכל עבר. הנייר נותר ריק ומנוכר. כאב ראש חד מתחיל לבצבץ ברקה השמאלית. מנסה להתעלם. הדקות חולפות. הנייר הלבן מסנוור. לא אוהבת לבן כבר אמרתי?
מיואשת. אוחזת בראשי והסיפורים כאילו חשים את חוסר האונים שלי ונכנסים לשיתוק. נותרים גולמיים ועקרים מתוכן. 
אני מתקוממת, מנסה להחזיר לידי את השליטה. מתרגזת. נושמת. מודטת. מתחילה מהתחלה.

ושוב אני.

חייבת להתאמן. לשייף ולהשתייף.
המוח מנסה לדבר בהגיון. אין לו שותפים היום. בודד במערכה.

עצביי רוטטים או אולי רפויים. מכינה לעצמי כוס קפה (שלישית במספר). אדי הקפה חודרים אט אט לאפי. סחרור חזק שבדרך כלל עוזר, משחרר.
הפעם ממש לא. ושוב אני.

׳טוב היום אני לא במוזה׳ אני מתחילה להסביר לעצמי. ׳תשחררי׳.

כתיבה היא אומנות ובאומנות מותר ורצוי גם לאלתר. אמרתי וכך עשיתי. התחלתי לאלתר. כותבת במרץ והנייר שואב בצמאון כל מיני גיבובי מילים וסיפורים. הדבקות. הכלאות בין סיטואציות. אין קשר ממשי לכלום.

הדף הלבן מתחיל להתמלא. הלבן נהפך ׳ללבן מקושקש׳ הדף מביט בי ברחמים וזועק: ׳תנוחי! למה לקשקש עלי כך סתם?...׳

ושוב אני.

מכינה לעצמי כוס תה הפעם. לוגמת באיטיות וחמימות נעימה מתפשטת בגופי.

כתבתי וכתבתי. לא הפסקתי. בהמצאות אני אלופת העולם. מחוללת ויוצרת סיטואציות מהליכה שגרתית למכולת הטורקית שתמיד אני מצליחה לאתר בה מוצרים עם תוויות זרות שאני אוהבת לנסות: סוג עדשים בצבע לא מוכר, תבלין חריף בצבע עז, עוגיות שומשום מרשרשות בשקית צבעונית עם מיתוג ים תיכוני, חלווה בטעמים. ריחות המזכירים לי את הארץ...


אני יכולה ללהג ארוכות על רכיבת אופניים לעבר ׳שקיעה הולנדית׳ טיפוסית בצבעים חזקים אשר מתמזגת בצורה פסטורלית עם התעלות והגשרים הציוריים של אמסטרדם. ילדיי כבר הפנימו שאם רוכבים עם אמא בזמן השקיעה, אני עוצרת לסדרת תמונות בלתי נגמרת.

אני טוחנת מילים ללא הרף. זהו. עצרתי. הדפים הלכו והתמלאו. הדף כבר מזמן לא לבן. מבטיחה לחזור בהמשך ללטש. לזקק. לאוורר את הטקסט. ילדה ממושמעת. אלוש את הטקסט עד כלות הדיו.

כך נולד לו פוסט חדש.


ושוב אני.רטרוספקטיבה חמש שנים - לבלוג ולמעבר להולנד

4 weeks ago


לפני חמש שנים נולד הבלוג האישי שלי 'מעברים בחיים' בלידה קלה ומשחררת.  בשנים שחלפו, עשה הזמן את הדבר הכי טוב שהוא יודע לעשות: הוא עבר, חלף 
ולקח אותנו איתו. כשאני מביטה לאחור אני יכולה לזקק חמש תובנות על החיים בהולנד. 

חמש שנים אני מתקלפת, חופרת ורוקמת לי חלומות. במהלך הזמן אזרתי אומץ לשחרר ולשתף חוויות ומעשיות במרחב הדיגיטלי ואין יותר מאושרת ממני כאשר אני מקבלת תגובות אישיות מקוראים.

הבלוג נולד מתוך  געגוע לארץ ובעיקר לחום הישראלי, האוכל משפחה וחברים. וכמובן אהבתי השנייה ואחת מהשריטות הקשות שלי: הים.  

הגעגוע העלה  צורך אישי עז לתעד ולשתף את המעבר המשפחתי.  לא תכננתי  להיות 'ממליצה לענייני אמסטרדם', אך הדברים התגלגלו ו התחלתי לסמן מקומות  ולשתף במרץ. הבלוג איפשר לי דיאלוג שנתן לי משמעות. 
חמש שנים מקופלות ושזורות בתוך אלפי מילים ומאות תמונות. ברפרוף קל אני יכולה להעיד: 'חתיכת מסע חיים' עברנו כאן מהפוסט הראשון: צעדים ראשונים בעיר הגדולה ואחד הפוסטים האהובים עלי פלפל אדום לפוסטים 'מתקדמים' על המלצות ומעברי בתים ו אהבות אמסטרדיות נסתרות שליקטתי עם השנים לכל מי שבא לברוח מ'ביבי ויאיר' זה ה- מקום לרילוקיישן.
לפני שש שנים וקצת ביום בהיר ושמשי בארץ, בנזוגי היקר לי מאד קיבל הצעה מפתה לעבור להולנד וכל השאר היסטוריה. הנחיתה כאן היתה מאתגרת פלוס + שניים (טיפ יקר למי שמתכנן מעבר: 'אל תעברו בחודשי החורף'!). 

חיכה לנו  חודש ינואר  חורפי  זועף ומושלג, אנחנו משפחה  חביבה מאד וחובבת שמש, ים והרבה חול. 
הקור עטף אותנו ללא רחמים והחודשים הראשונים  עברו בהפשרה איטית 
והבנה זוחלת מהו רילוקשיין עם ילדים משלב התיאוריה - לשלב המעשי, בשילוב "אסונות" הולנדיים טיפוסיים ל'עולים חדשים' – משעשע לקרוא ולהזכר.  לאחר ההפשרה הראשונית, דקלמנו מספר מילות נימוס בהולנדית וכמובן באנגלית על מנת לרכוש חברים חדשים:  .קוראת ונמסה מחדש מהאומץ והסיבולת של ילדיי וכמה עברנו יחד, התפתחנו ונפתחנו לעולם כל אחד ממקומו. 
מעבר למקום חדש הוא הזדמנות לבחון ולאוורר הרגלים ישנים ולאמץ חדשים. 
בהולנד הבנו שלכל תחת יש גלגלים: 
ובהולנד, נהג כהולנדי. אז רכשנו אופניים ויצאנו לדרכים. ( הדבר הכי חשוב שאימצנו כאן באהבה זה שהאופניים נדבקו לנו לישבן חזק חזק,  הרגל מגונה ונפלא אשר זר לא יבין)


אמסטרדם 

הבלוג הלך ותפח לו עם השנים ואני המשכתי לתעד מה שרק שאפשר. נעה ונדה בין תקופות של קפאון יצירתי לתקופות פוריות בהן מתחשק לי לתעד כל שיטוט סתמי בעיר.
רק בחלוף הזמן ניתן לראות מה השתנה בנו.  בראייה רטרוספקטיבית 'הכי סובייקטיבית שיש' אנסה לזקק חמש תובנות חיים אשר למדתי בשנים האחרונות בהולנד.
תובנה 1  פחות זה יותר . תקראו לזה קמצנות, חסכנות, קלווניזם או סימפליזם אחד הדברים שלמדתי ולוקחת איתי זה לקנות פחות ולא מה  שעגלת הסופר מסוגלת לספוג. זה נפלא ומשחרר. 

פעם הלכתי לקצב, אמרתי שאנחנו משפחה של ארבעה אנשים ואז התופעה הכתה בי לראשונה. 
חזרתי הביתה התחלתי להכין את המצרכים ולתדהמתי בתוך השקית היו ארוזים בקפידה מספר מדוייק של פיות להאכיל. זה ממשיך בדברים מטופשים וזניחים כל פעם שאני מבקשת מפיות במסעדה ומקבלת מפית בודדת אחת והרמת גבה אם אני מעזה לדרוש עוד. 

משעשע  אותי עדיין להקשיב לחישובים כספיים ב'רמת הסנטים' כאילו מדובר בהחזר של אלפים. 
אחד הדברים ההזויים כאן אשר להם כבר התרגלתי - שהילדים היו חוזרים מורעבים ממסיבות יומהולדת לעומת ישראל שחוזרים עם כאבי בטן מטורפים מרוב אוכל וממתקים. לקבל את הטוב ולהשתעשע מהשאר- 'סגולה לאריכות חיים'. 
תובנה 2 נימוסים זה לא מילה גסה. זה נעים. לא מרגיש לי דביק. פשוט נעים וזהו. לעמוד ולחכות בתור בשקט, להשתהות רגע ברמזור מבלי לחטוף ג'ננת צפצופים וקללות וכן גם לפתוח ולסגור מיילים בתודה ושלום במקום: כן/ לא/ סבבה/ טוב!. 
תובנה 3 אופניים יכולים להכיל בית שלם.  אם הייתם צופים בי בזמן רכיבת אופניים טיפוסית לאחר קניות בסופר עם ילד מאחור, תיק מביה"ס ותיק עבודה, אני משערת שהמוניטין שלי כ'וונדר-וומן' היה מקבל תפנית משמעותית.  אין צורך להסביר רק להביט בתמונות. 


תובנה 4 סדר וארגון. האח ההולנדי הגדול צופה בנו ויודע הכל. אבל הכל. יותר מגוגל. יש כאן סדר וארגון שלנשמה כאוטית כמוני לקח זמן וסבלנות להכנס לסדר. אם הצלחתי כל אחד יכול.
נחתנו כאן ונכנסנו למערכת הרשויות ההולנדית. הכל מאורגן, קיימת ביוקרטיה ואיטיות ואין קיצורי דרך המילה 'קומבינה' לא קיימת בלקסיקון ואני נפעמת  כל פעם  מחדש שמזהים אותי ואת היסטוריית חיי בשיחת טלפון שגרתית.  הליכה בשוק היא כמו הליכה במוזיאון הכל מסודר ונקי. 
תובנה 5 היסטריה ורגשנות. תשוקה. אדישות. זה הרי בילד אין גנטית...ורץ אצלנו בדם. 
זה נכון  שעם הזמן זה מתאזן, אבל זה מה שאני ולא מחליפה את זה ברוגע הולנדי. לא. זה לא יקרה!  ההולנדים לא מתרגשים מכלום. הם לא מנפנפים בידיים. הם עדיין חושבים שאני צועקת על מישהו שאני מדברת עם הידיים ובטונים נרגשים והכי נורא שהם לא מתרגשים כמוני מאוכל - הכיצד? 
ע בורם אוכל הוא עניין פונקציונלי. אוכלים כי צריך לאכול...פשוט. 

התכנסות סביב שולחן, התרגשות מאוכל, טעמים וריחות ושלל סירים שהם פס קול תרבותי ומשפחתי, לא הגיעו לכאן, נרמסו תחת כפכפי העץ, אולי נטחנו בטחנות הרוח... 
לקינוח – תובנת בונוס ואם כבר באוכל עסקינן אז המטבח ההולנדי – פשוט עצוב. נאמר עליו הכל ולמעשה כלום
כי: 'קר שם בפנים'  המטבח מוגבל וצנוע ברמת המאכלים וההיצע. מחית תפ"וא וירקות, כרוב, קרוקטים שהם מגוון מיני בשר טחון המעוצב ככדור פלאפל, דגים מלוחים, גבינות, צ'יפס ומיונז (והרבה!) ופנקייקים
האמת, משהו משמחת החיים שהאוכל ממלא בתרבות הישראלית חסר כאן, אני נכנסת לדכאון רק מלכתוב את הרשימה המעייפת הזאת. 
אם בא לכם לרדת במשקל או ללמוד לבשל-  בואו להולנד. אין כאן פיתויים רבים (טוב אני קצת משוחדת עכשיו כי חזרתי מרומא עם הרעלת פחמימות וסוכר קשה). 


ולסיום. לעוד שנים מלאות בסיפורים וחוויות (בלי דרמות בבקשה) ועוד שנים של יצירה  וכתיבה שתוביל אותי למקומות מופלאים חדשים.  אשמח שתלוו אותי כאן, כי "שיוצאים מגיעים למקומות מופלאים"...

Websites by this publisher

WebsiteViewsUniqueSocialPrice
No records found
Share